1200 1589 1650 1673 1776 1794 1810 1863 1864 1874 1876 1877 1881 1891 1892 1895 1897 1902 1905 1906 1908 1910 1911 1913 1916 1917 1919
1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1943 1944 1945 1946 1947 1948
1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975
1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010                    
nodes: artist-functions
1990_Sound_by_Artists(Lander)  53 
1996_Klangkunst(la_Motte-Haber)  35 
2001_Noise_Water_Meat(Kahn)  28 
2002_Rezonanzen(Schulz)  18 
2003_ASDP(Bandt)  14 
2006_Background_Noise(LaBelle)  54 
2007_Sound_Art(Licht)  83 
Academic_Function  48 
Acousmatics  23 
Acoustic_Ecology 
Activist_Function  14 
Ambience_and_Bleed 
Architecture  25 
Archives  23 
Arte_Povera 
Automation 
Bells  11 
Binaural 
Bridge  12 
Chemistry 
Circuit_Bending 
Clothing 
Collage  21 
Communism 
Community 
Compositional_Function  29 
Context  30 
Critical_Function 
Curatorial_Function  21 
Cybernetics 
Dada  16 
Dance  11 
Designer_Function 
Digital  39 
Duration  15 
Electricity  13 
Events 
Fascism 
Female_Function  38 
Field_Recording  30 
Film  46 
Flame 
Fluxus  12 
Forest 
Furniture  12 
Gendered_Function  12 
Gesture 
Glitch 
High_Culture_Model  74 
Hollywood_Model  18 
Home 
Immersion 
Improvisation  43 
Indeterminacy  41 
Industrial  13 
Insitutional_Model  42 
Installation  91 
Instrument_Design  25 
Interaction  22 
Intermedia  20 
Internet  20 
Journey 
Kinetics  16 
Klangkunst  34 
Listening  13 
Loudspeakers 
Mail_Art 
Mapping  13 
Max/MSP  16 
Metal 
Microphones  21 
Microsound 
Minimalism  16 
Minor  87 
Mobile 
Multichannel  18 
Musician_Function  76 
Natural_World  26 
Networks  14 
Noise  19 
Percussion 
Performance  40 
Performance_Art  14 
Performer_Function 
Physics 
Piano_Wire 
Plunderphonics  14 
Poetry  25 
Public_Model  26 
Public_Space  29 
Queer_Function 
Racial_Function 
Radio  23 
Railway 
Resonance 
Scientific_Phenomena  17 
Sculpture  44 
Sensors 
Software_Design  14 
Sound Object  20 
Soundscape 
Soundwalk 
Sound_Artist_Function  87 
Space  58 
Spoken_Word  12 
Sport 
Steel 
Surround_Sound 
Synaesthesia 
Synthesis 
Tape  19 
Telephony 
Text  59 
Theatre  32 
Theorising_Function 
The_Body  21 
The_Voice  37 
Trains 
Transmission 
Underground_Model  23 
Urban  10 
Video  25 
Vinyl  12 
Visuality  30 
Volume 
Water  12 
Weather 
statements
(114)
Antarctica (9)
Arabic (1)
Argentina (1)
Australia (161)
Austria (102)
Azerbaijan (2)
Belgium (48)
Brazil (12)
Canada (249)
Chile (1)
China (12)
Costa Rica (1)
Croatia (3)
Czech Republic (2)
Denmark (30)
Egypt (3)
England (637)
Estonia (1)
Finland (20)
France (183)
Germany (678)
Greece (8)
Hong Kong (1)
Hungary (1)
Iceland (7)
India (6)
Ireland (24)
Italy (67)
Japan (99)
Latvia (7)
Lithuania (1)
Mexico (38)
Multiple international sites (17)
Netherlands (73)
New Zealand (19)
Norway (22)
Online (4)
Peru (1)
Poland (13)
Portugal (5)
Romania (1)
Russia (24)
Scotland (9)
Serbia (3)
Slovakia (3)
Slovenia (4)
South Africa (19)
South Korea (5)
Spain (39)
Sweden (47)
Switzerland (45)
Taiwan (1)
Thailand (1)
Turkey (12)
Ukraine (1)
USA (1099)
Vietnam (2)
Wales (3)
Zimbabwe (1)



Vito Acconci
USA

Aitar
China

Simo Alitalo
Finland

Miguel Alvarez-Fernandez
Spain

Francis Alys
Belgium

Maryanne Amacher
USA

William Anastasi
USA

Laurie Anderson
USA

Antonin Artaud
France

Bjorn Askefoss
Norway

Michel Aubry
France

Sam Auinger
Austria

Arseni Avraamov
Russia

Nigel Ayers
England

Mark Bain
USA

Hugo Ball
Germany

Ros Bandt
Australia

Joe Banks
England

Llorenc Barber
Spain

Louis and Bebe Barron
USA

Steve Barsotti
USA

Francois and Bernard Baschet
France

Francois Bayle
France

Alexander Graham Bell
Scotland

Vicki Bennet
England

Justin Bennett
England

Harry Bertoia
USA

John Bischoff
USA

Andres Bosshard
Switzerland

George Brecht
USA

Justin Broadrick
England

Brown Sierra
England

Jonah Brucker-Cohen
USA

Don Buchla
USA

Warren Burt
Australia

Pol Bury
Belgium

Mary Ellen Bute
USA

John Cage
USA

Cornelius Cardew
England

Janet Cardiff and George Bures Miller
Canada

Patrice Carre
France

Paul Carter
Australia

Kim Cascone
USA

Richard Chartier
USA

David Chesworth and Sonia Leber
Australia

Beth Coleman
USA

Joe Colley
USA

Arcangel Conastantini
Mexico

David Cunningham
Ireland

Peter Cusack
England

Philip Dadson
New Zealand

Elmar Daucher
Germany

Tacita Dean
England

Dickson DEE
Hong Kong

delire+pix
New Zealand

Paul DeMarinis
USA

Gunter Demnig
Germany

Tod Dockstader
USA

Florian Dombois
Germany

Marcel Duchamp
France

David Dunn
USA

Max Eastley
England

Thomas Alva Edison
USA

Galia Eibenshutz
Mexico

Halim El-Dabh
Egypt

Georg Ulrich Eller
Germany

Simon Elvins
England

EMMAX
Canada

Brian Eno
England

Manuel Enriquez
Mexico

Karlheinz Essl
Austria

Walter Fahndrich
Switzerland

Hector Falcon
Mexico

Stephen Feld
USA

Morton Feldman
USA

Luc Ferrari
France

Jem Finer
Ireland

Oskar Fischinger
Germany

FM3
China

Bill Fontana
USA

Terry Fox
USA

Nigel Frayne
Australia

Limpe Fuchs
Germany

William Furlong
England

Bernhard Gal
Austria

Iris Garrelfs
Germany

Qubais Reed Ghazala
USA

Les Gilbert
Australia

Mathias Gmachl
Austria

Gilles Gobeil
Canada

Percy Grainger
Australia

Ken Gregory
Canada

Heidi Grundmann
Austria

Dennis Guen
Turkey

Josefine Guenschel
Germany

Bernhard Gunter
Germany

Juan Jose Gurrola
Mexico

Brion Gysin
USA

Jonty Harrison
England

Hanna Hartman
Sweden

Matt Heckert
USA

Steve Heimbecker
Canada

Nigel Helyer
Australia

Felix Hess
Netherlands

Dick Higgins
England

Gary Hill
USA

Joyce Hinterding
Australia

John Hudak
USA

James Hullick
Australia

Doan Huu Thang
Vietnam

Ryoji Ikeda
Japan

Zoe Irving
Scotland

Manuel Rocha Iturbide
Mexico

Robert Jacobsen
Germany

Philip Jeck
England

Joe Jones
USA

Arsenije Jovanovic
Serbia

Rolf Julius
Germany

Micheal Jullich
Germany

Mauricio Kagel
Argentina

Wassily Kandinsky
Russia

Zbigniew Karkowski
Poland

Peter Keifer
Germany

Thomas Koener
Germany

Christina Kubisch
Germany

Hans Peter Kuhn
Germany

Ron Kuivila
USA

Tilman Kuntzel
Germany

Gabriel Kuri
Mexico

Brandon LaBelle
USA

Dan Lander
Canada

Cathy Lane
England

Pe Lang and Zimoun
Switzerland

Bernhard Leitner
Austria

Rainer Linz
Germany

Francisco Lopez
Spain

Alvin Lucier
USA

George Maciunas
Lithuania

Thor Magnusson
Iceland

Christian Marclay
Switzerland

Miya Masaoka
USA

Max Mathews
USA

Kaffe Matthews
England

Benoit Maubrey
Germany

Patrick McGinley
USA

Cildo Meireles
Brazil

Merzbow
Japan

Abinadi Meza
USA

Christof Migone
Canada

Paul D. Miller
USA

Robin Minard
Canada

Gordon Monahan
Canada

Meredith Monk
USA

Morphogenesis
England

Iain Mott
Australia

Bruce Mowson
Australia

Heinrich Mucken
Germany

David Lee Myers
USA

Bruce Nauman
USA

Negativland
USA

Max Neuhaus
USA

Hayley Newman
England

Carsten Nicolai
Germany

Nihilist Spasm Band
Canada

Jesper Norda
Sweden

Katherine Norman
England

Camille Norment
USA

Keith Townsend Obadike
USA

Bruce Odland
USA

Andreas Oldorp
Germany

Pauline Oliveros
USA

Baudouin Oosterlynck
Belgium

Gabriel Orozco
Mexico

Fernando Ortega
Mexico

Ed Osborn
USA

Bob Ostertag
USA

John Oswald
Canada

Daniel Ott
Switzerland

Nam June Paik
South Korea

Garth Paine
Australia

Paul Panhuysen
Netherlands

Bernard Parmegiani
France

Harry Partch
USA

Nobert Walter Peters
Germany

Susan Philipsz
Scotland

Andrea Polli
USA

Project Dark
England

Miller Puckette
USA

Yufen Qin
China

Maja Ratke
Norway

Hans Reichel
Germany

Martin Riches
England

Nadine Robinson
England

Steve Roden
USA

Jon Rose
Australia

Jodi Rose
Australia

Luigi Russolo
Italy

Walter Ruttman
Germany

Ish S
51

Erik Samakh
France

Luz Maria Sanchez
Mexico

Sarkis
Turkey

Nicola Sani and Mario Sasso
Italy

Minoru Sato
Japan

Scanner
England

Janek Schaefer
England

Pierre Schaeffer
France

R. Murray Schafer
Canada

Dodo Schielein
Germany

Christof Schlaeger
Germany

Michael J. Schumacher
USA

Kurt Schwitters
Germany

Dan Senn
USA

Joan Grounds and Sherre de Lys
Australia

Dallas Simpson
USA

Denis Smalley
New Zealand

Sonic Youth
USA

Erwin Stache
Germany

Stephen Stapleton
England

Karlheinz Stockhausen
Germany

Akio Suzuki
Japan

Takis
Greece

Atau Tanaka
USA

J. Milo Taylor
England

James Tenney
USA

Terre Thaemlitz
USA

Leon Theremin
Russia

Throbbing Gristle
England

Jean Tinguely
Switzerland

Laureana Toledo
Mexico

Yasunao Tone
Japan

David Toop
England

Toplap
England

Trimpin
Germany

Barry Truax
Canada

Toshiya Tsunoda
Japan

Guenther Uecker
Germany

Keiko Uenishi
Japan

Ultra-Red
USA

Alicia Urreta
Mexico

Maia Urstad
Norway

Steina and Woody Vasulka
Iceland

Dziga Vertov
Ukraine

Stephen Vitiello
USA

Peter Vogel
Germany

Carl Micheal von Hausswolff
Sweden

Herman von Helmholtz
Germany

Stephan von Huene
USA

Wolf Vostell
Germany

Chris Watson
England

James Webb
South_Africa

Hildegard Westerkamp
Canada

Gregory Whitehead
USA

John and James Whitney
USA

Trevor Wishart
England

Achim Wollscheid
Germany

David Worrall
Australia

John Wynne
Canada

Iannis Xenakis
Greece

Ai Yamamoto
Japan

Otomo Yoshihide
Japan

La Monte Young
USA

Miki Yui
Japan

Sato Yukie
South Korea

Pamela Z
USA

Z'EV
USA

Gilberto Zorio
Italy

Zoviet France
England
 
nodes: statements
20 Acousmatics 
9 Acoustic_Ecology 
10 Activist_Function 
62 Ambience_and_Bleed 
61 Architecture 
34 Archives 
89 Arte_Povera 
11 Audibility 
35 Automation 
54 Bells 
6 Chemistry 
53 Collage 
1 Community 
114 Compositional_Function 
65 Context 
5 Cybernetics 
30 Dada 
54 Dance 
12 Digital 
44 Duration 
14 Electricity 
45 Field_Recording 
90 Fluxus 
1 Found_Objects 
12 Furniture 
7 Glitch 
73 Immersion 
56 Improvisation 
52 Industrial 
53 Instrument_Design 
79 Interactivity 
30 Internet 
27 Journey 
50 Kinetics 
92 Listening 
16 Mapping 
4 Meat 
70 Multichannel 
56 Networks 
82 Noise 
1 Performance 
13 Plunderphonics 
56 Poetry 
89 Public_Space 
25 Racial_Function 
71 Radio 
2 Railway 
195 Sculpture 
51 Sensors 
87 Sound Object 
134 Soundscape 
19 Soundwalk 
4 Stations 
27 Surround_Sound 
168 Tape 
97 Text 
6 Trains 
1 Transmission 
11 Underground_Model 
13 Video 
68 Vinyl 
56 Visuality 
115 Water 
artists
(1)
Argentina (1)
Australia (18)
Austria (6)
Belgium (3)
Brazil (1)
Canada (14)
China (4)
Egypt (1)
England (34)
Finland (1)
France (10)
Germany (37)
Greece (2)
Iceland (2)
India (1)
Ireland (2)
Italy (3)
Japan (10)
Lithuania (1)
Mexico (12)
Netherlands (2)
New Zealand (3)
Norway (3)
Poland (1)
Russia (3)
Scotland (3)
Serbia (1)
South Africa (1)
South Korea (2)
Spain (3)
Sweden (3)
Switzerland (6)
Turkey (2)
Ukraine (1)
USA (70)
Vietnam (1)
organisations
Australia (14)
Austria (14)
Azerbaijan (1)
Brazil (2)
Canada (29)
China (1)
Costa Rica (1)
Denmark (6)
England (58)
Finland (1)
France (13)
Germany (57)
Ireland (1)
Italy (3)
Japan (9)
Latvia (2)
Lithuania (1)
Mexico (3)
Netherlands (7)
New Zealand (3)
Norway (3)
Online (3)
Poland (2)
Portugal (1)
Romania (1)
Scotland (2)
South Africa (2)
South Korea (4)
Spain (5)
Switzerland (3)
Taiwan (2)
USA (78)